Alla inlägg under februari 2011
De preparerade nygjorda skidspåren som jag fann igår - väntar.
Känner att den här musiken passar ypperligt när mitt mål för de närmaste timmarna är att ta Indra och skidorna och åka en skidtur över de nästan orörda isen här i Kungsgårdsviken. En vik som ligger i anslutning till Ångermanälven.
Underbara sol. Nu äntligen är det det vinterväder som jag har längtat till under den förlamande kyla och de snöfall som i övrigt har domninerat den här vintern.
Spåren efter katternas försök att fånga flugor i fönstermaporna skall först torkas bort - sedan skall jag låta mig dras av min hund över en nästan orörd is.
När jag idag gick ut på Facebook fann jag på flera av mina vänners loggar länkar till information om förhållandet mellan kost och hälsa, meditation för hjärnan samt information som belyser sanningen om kosttillskottens påverkan av hälsan.
Den första länken handlar om kostens påverkan på barns intelligens.
Det här har även jag och Åsa påtalat i vår kamp för att tillse att barnen i kommunen får kost fri från kemikalier, kost med naturligt fett samt att maten tillagas på plats. Läs mera under kategorin "smörupproret"!
Nästa länk handlar om meditation och dess läknade verkan. Hur området Hippocampus i hjärnan aktivteras vid meditation. Lyssna på länken från TV4 - morgon där professorn, och författaren Åsa Nilsonne utvecklar ämnet.
Känns skönt för mig att veta att mina meditationsövningar nu bevisligen påverkar min hjärna på ett positivt sätt.
http://www.tv4play.se/nyheter_och_debatt/nyhetsmorgon?title=meditation_kan_reparera_en_utbrand_hjarna&videoid=1219025
Den sista länken fann jag på Sanna Ehdins logg och belyser hur massmedia och då förstås genom läkemedelsindustrin - desinformerar gm att t ex säga att antioxidanter har en negataiv påverkan på cancer.
Läs Sanna Ehdins inlägg och lägg till forskning som säger tvärtemot vad svensk massmedia försöker förmedla.
För min del äter jag stora doser antioxidanter och kosttilkskott.
Citat från Sanna Ehdin:
"
För en tid sedan insåg jag att "mig äger ingen"! Passamde låttitel anser jag att Sting här framför.
Tack och God Natt!
Fann det här citatet av Deepak Chopra när jag botaniserade omkring på Sofia Harjunens hemsida:
"Varje människa har en uppgift att fylla på sin livsväg...en unik gåva eller talang att ge sina medmänniskor. Och när vi låter denna unika talang komma andra till del, då får vi uppleva en andlig extas och fröjd som är det ultimata målet för all mänsklig strävan."
- Deepak Chopra
I helgen mötte jag en ny "syster" i Sofia Harjunen.
Sofia Harjunen är Reconnective healer och utför Reconnection.
Reconnective healing är en ny healingform med mera omfattande spektrum av healing än tidigare. En expanderande form av energihealing.
Reconnective helaling har grundats av dr Eric Pearl.
Efter tre Reconnectivebehandlingar kan du sedan göra en Reconnection som görs en gång i livet. Där återupprättas den förbindelse som har funnits mellan din kropps meridianer och jordens och universums meridianer.
Nu i helgen har jag träffat Sofia och fått min Reconnection. Besök gärna Sofias hemsida för ytterliger information.
Det här har för mig varit en omtumlande resa. En resa i mig själv och min kropp och ännu har inte min kropp riktigt förstått vad som har hänt - känns det som.
Känner mig lugn och till freds och ser på livet med tillförsikt.
"Älska varanda
men gör icke kärleken till en boja.
Låt den heller vara ett rörligt hav
mellan era själars stränder."
Kahlil Gibran
Vänskap och vänskapen liknar träd,
som alltid står gröna och som bär frukt
och blommar samtidigt!
Bernadin de Saint - Pierre
Strålning från trådlös kommunikation; mobiltelefoner, trådlösa bärbara telefoner (Dect-telefoner), trådlösa datanätverk etc. är olika farliga beroende av vilket land man bor i.
I Sverige är trådlös kommunikation ofarlig, endast barn och ungdomar som skall vara lite försiktiga och använda handsfree. Detta något som Strålskyddsmyndigheten SSM föreslår, men inte så högt att allmänheten vet, utan mest på deras hemsida.
I Ryssland är det förbjudet för barn under 16 år att använda mobiltelefon.
I Salzburg är gränsvärdena 1 500 ggr längre än i Sverige.
Sverige och EU har de högsta gränsvärdena i världen, 10 Watt per kvadratmeter.
Svensken skulle därmed kunna anses som särskilt tålig för icke jonisernade strålning från mobiltelefoni.
I länken nedan finns en artikel från Arbetarbladet, där tydlig information är angiven:
http://arbetarbladet.se/torget/debatt/1.2716095-stralningen-ger-oss-hjarnskador
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 |
||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | |||||||||
|